AEMC MA193-14-BK
Catalog #: 2140.50
  • Overview
  • Specifications
  • Summary
  • Accessories
Product Highlights
  • 14" Circumference (3.94" Diameter) Flexible sensor
  • Shielded 10' lead
  • Sensor opening device
  • Custom 4-pin input connector
  • For use with PowerPad & PEL Series
General Specifications
Measurement Range 200mA to 3000A
(10,000A peak)
Compatibility 8333, 8336 & PEL series
Lead Length(nominal) 10 ft(3m)
Clamping Diameter 3.94" (100mm)
Battery 9V Alkaline NEDA 1604, 6LR61
Battery life 100H Typical
Dimensions 4.0 x 2.5 x 1.1" (103 x 64 x 28mm)
Weight 2.11 oz(60g)
Unique Features Flexible sensor
Sensor opening device
Shielded lead
Warranty 1 YEARS
Calibration Included Factory Calibration
IP Rating  IP30, IP40, IP65
Product Weight 2.11 OUNCES (0.132 LBS)
Product Height 4.0 IN
Product Length 2.5 IN
Product Width 1.1 IN
Country of Origin China
MEMBER PRICE: INACTIVE
Related products
Accessories
Recently viewed products
  • Catalog #: 242021-18 Potential Test Lead, Hand Spike, 18 ft.
  • Catalog #: 2113.33 AmpFlex 3000/30000A, 24", 1mV/0.1mV/A
  • Catalog #: 2112.98 AmpFlex 100/1000A, 24", 10mV/1mV/A
  • Catalog #: 2112.48 AmpFlex 3000A, 36", 1mV/A