AEMC MA193-10-BK
Catalog #: 2140.48
  • Overview
  • Summary
  • Accessories
Product Highlights
  • MiniFlex Sensor Model MA193-10-BK
  • For Models 3945-B, 8220, 8230, 8333, 8335, 8336, 8435 And PEL Series
Clamp Meters/Current Clamp Adaptors / Current Clamps Template
Type (Current Clamp Adaptors Flexible/Rogowski
Maximum Current  10000 A
Current Output No
Voltage Output Yes
AC Current Only Yes
AC/DC Current No
Current Accuracy 2%
Maximum Conductor Size Fixed 2.75 IN
CAT Rating  IV
CAT Voltage Rating (V)  600V
Connector Other
Style (Current Clamps) Flex Probe (Rogowski)
Battery Powered No
Externally Powered Yes
Data Logging  No
Unique Features Proprietary connector for AEMC power quality instruments. 10-1000A.
10" long. Flexible
Warranty 12 MONTHS (1 YEARS)
Calibration Included Factory Calibration
Product Weight 2 LBS
Shipping Weight 2 LBS
ECCN Number EAR99
HTS/Schedule B Number 9030908060
Country of Origin France
UPC 685338229707
MEMBER PRICE: INACTIVE
Related products
Accessories
Recently viewed products
  • Catalog #: 2112.01 AmpFlex 300/3000A, 48", 10mV/1mV/A
  • Catalog #: 2130.82 PowerPad Jr. Model 8230 w/MN93-BK
  • Catalog #: 2112.88 AmpFlex 30/300A, 24", 100mV/10mV/A
  • Catalog #: 2135.21 Ground Resistance Tester Model 4620 KIT-500FT (Model 4620 And Cat. 2135.37)
  • AmpFlex Flexible Current Probe, 300/3000A, 24", 3.3mV/0.3mV/A