Megger MIT200-EN
Catalog #: Megger MIT200-EN
500V Insulation and Continuity Tester
  • Overview
  • Specifications
  • Summary
  • Accessories
Product Highlights
  • Insulation testing to 1000 MW
  • Continuity testing at 200 mA down to 0.01W
  • Live Circuit Warning (voltage display) and Test Inhibit
  • Digital/Analog Display
  • Alkaline or Rechargeable Batteries
  • –10ºC to +55ºC Operating Temperature
  • CATIII 600 V
  • Conforms to EN61557-1, IEC 61010-1
  • 3 Year Warranty
  • Calibration Certificate
Each Unit Includes
  • Lead set with prods and clips
  • Carry case
  • Calibration Certificate
Insulation Ranges
Nominal Test Voltage: 500 V
Measuring Ranges: 10 K-ohm - 1000 M-ohm on all ranges
Terminal Voltage on open Circuit: -0% +25% of rated voltage
Short Circuit Current: 2mA, 1mA - 10mA
Test Current On Load: >1 mA at minimum pass values of insulation
Accuracy: ±3% of reading ±2 digits up to 10 M-ohm
±5% of reading ±2 digits up to 100 M-ohm
±30% of reading up to 1000 M-ohm
Continuity Ranges
Measuring Range: 0.01 ohms to 100.0 ohms (0 - 50 ohms on analog scale)
Accuracy: ±0.01 ohms to 9.99 ohms
±3%
±2 digits 10.0 ohms to 99.9 ohms ±5%
±2 digits
Open Circuit Voltage: 5V ±1V
Test Current: 205 mA, ±5 mA @ (0 - 10 ohms) > 20mA up to 100 ohms
Zero Offset Adjust: 0 to 9.99 ohms
General
Power Supply: 6 x 1.5 V Alkaline cells IEC LR6 type
Battery Life: Typically up to 3500, 5 second tests
Operating Temperature: -10ºC to 55ºC
Operating Humidity: 93% Relative Humidity at 40ºC max
Storage Temperature: -25ºC to 65ºC
Dimensions: 195mm (L) x 98mm (D) x 40mm (H)
Weight: 550g
Type  Battery
IR Test Voltage  500 V
Maximum Insulation Resistance 1 G Ohms
Minimum Insulation Resistance 10 K Ohms (0.00001 G Ohms)
Variable Incremental Voltage  No
Display (Megohmmeter)  Digital
Continuity Test Yes
Live Circuit Voltage Detection  Yes
Power Supply Battery
Timer No
CAT Rating  III
CAT Voltage  600 V
Unique Features Safety
Default fault meter
A built-in voltmeter automatically switches in when the instrument is connected to a circuit with an AC or DC voltage greater than 25 V
Insulation Test inhibit
Circuits in excess of 25 V will generate a voltage warning. Circuits over 50 V will inhibit testing of the insulation, protecting the operator and the instrument from injury or damage.
600V CATIII
The MIT200 series has been designed for use on
applications up to 600V CATIII.
Warranty 3 YEARS
Calibration Included None
Power Supply Voltage Battery Powered
Data Logging  No
IP Rating  IP40
Product Weight 1.2 LBS
Battery Type AA
Product Height 1.6 IN
Product Length 7.7 IN
Product Width 3.9 IN
Shipping Weight 3.5 LBS
ECCN Number EAR99
Country of Origin United Kingdom
MEMBER PRICE: INACTIVE
Related products
Accessories
Recently viewed products
  • Catalog #: 2130.01 Digital, Analog Bargraph, Backlight, Alarm, Timer, 50V, 100V, 250V, 500V, 1000V, Auto DAR/PI, Res., Continuity
  • Catalog #: 2129.83 Micro-Ohmmeter (200A, 25ft Kelvin Hippo Clips, Ground Lead, Manual and DataView Software)
  • Catalog #: Megger MIT210-EN Insulation/Continuity Tester with Digital Display and Analog Arc, 1000V
  • Catalog #: 2130.03 Megohmmeter Model 1060 (Digital, Analog Bargraph, Alarm, Timer, 50V, 100V, 250V, 500V, 1000V, Auto DAR/PI, Res., Continuity, RS-232 w/DataView Software, 128kB Memory)
  • Catalog #: 2129.80 Micro-Ohmmeter Model 6240 (10A, Instantaneous, Continuous, Multiple Test, includes 10A Kelvin Clips (Hippo-Cat #1017.84), 1A Kelvin Probes Spring Loaded (Cat #2118.73), and DataView Software)