Megger DLRO200-EN
Catalog #: DLRO200-EN
Digital Low Resistance Ohmmeter
  • Overview
  • Specifications
  • Summary
  • Accessories
Product Highlights
  • Small and weighs less than 15kg (33 lbs)
  • Test currents from 10A to 200 A d.c.
  • 0.1 µΩ best resolution
  • On board memory for up to 300 test results and notes
  • RS232 port to download stored results or for real time output to a printer
  • Supplied complete with 5m (16.4 ft.) test leads and download software
Each Unit Includes
  • 5 m (16.4 ft.) Lead set
  • set comprising 2 x 50 mm
  • 2 current leads with clips
  • 2 potential leads with clips
Measurement
Range 0.1 µΩ to 999.9 mΩ
(Subject to supply voltage and leads used)
Accuracy
Voltage ±0.5% ± 0.1 mV
Current ±0.5% ± 0.1 A
Resistance Better than 1% from
300 µΩ to 100 mΩ
Better than ±2% from
100 µΩ to 300 µΩ
Current Lead Resistance (Megger supplied leads)
2 x 5 m 25 mm2 current leads 8 m
2 x 5 m 50 mm2 current leads 4 mΩ
2 x 10 m 70 mm2 current leads 5.4 mΩ
2 x 15 m 95 mm2 current leads 6 mΩ
Maximum Continuous Test Time
  More than 60 seconds at 200 A @ 20°C ambient.
Power Supply for DLRO200 for full output (unsmoothed d.c.)
  100 to 265 V 50/60 Hz with a load
less than 19 mΩ (supply >207 V rms), or
11 mΩ (115 V rms) including current leads
Power Supply for DLRO200-115 V for full output (additional smoothing)
  100 to 130 V 50/60 Hz with a load
less than 11 mΩ including current leads
Test Modes Manual, Auto, Continuous.
Test Time 10 seconds NORMAL /AUTO mode.
Refreshed every 2 seconds in CONTINUOUS mode
Display Large, high resolution backlit liquid crystal display
Warnings Current flowing - LED. Other warnings are
shown on the lcd display
Data Transfer Real time or batch download via RS232
using Download Manager.
Storage Capacity
  300 result sets and memo, battery backed for 10 years.
Memo field 160 characters max.
Test Current
Range 10 A to 200 A d.c. *
Accuracy ±2% ±2 A
Voltmeter input
impedance >200 kΩ
Hum rejection 5 V rms 50 Hz/60 Hz
Temperature
Operation -10 to +50°C (-14 to +122°F)
Storage -25 to +65°C (-13 to 149°F)
Calibration 20°C
Co-efficient <0.05% per °C
Max. Humidity 95% RH non-condensing
Maxi Altitude 2000 m
Safety IEC61010-1
EMC IEC61326-1
Dimensions 410 x 250 x 270 mm
(16.4 x 9.84 x 10.63 ins)
Weight 14.5 kg (excluding test leads)
(31.97 lbs)
Micro / Milli / Meg Ohmmeters/Micro-Ohmmeter / DLRO / Bond Testing Template
Style (Micro-Ohmmeter) Portable
Maximum Test Current  200 A
Variable Test Current  Yes
Min Resistance  0 Ohms (0 m Ohms)
Max Resistance (ohm)  999.9 M Ohms (999900000 Ohms)
Alarm No
Temperature Compensation  No
Line Power or Battery power  Line Power
Kelvin Four-Terminal Measurement  Yes
Unique Features Stores up to 300 test results. Smooth, continuous applied current
eliminates magnetic transients capable of
inductively tripping breaker controls
Warranty 1 YEARS
Power Supply Voltage 120V 50/60 Hz