Megger DLRO200-115
Catalog #: DLRO200-115
Digital Low Resistance Ohmmeter with Lead Set and Output Smoothing, 115V, 200A
  • Overview
  • Specifications
  • Summary
  • Accessories
Product Highlights
  • Supplied with complete lead set comprising of current and potential leads
  • Measures resistances between 0.1 microohm and 1 ohm
  • Provides test currents from 10 A to 200 A DC
  • Offers resolution up to 0.1 microohm
  • Stores up to 300 sets of results in onboard memory
  • RS232 port enables data download to PC or real-time output to printer
  • Uses four-terminal measurement technique to cancel resistance of test leads from measurements
  • Alpha-numeric keypad allows note entry as well as setting of test current
  • Large LCD display shows all test parameters as well as measurement results
  • On-screen menu offers selection of one of three test modes
  • Small size and low weight (33 lbs) suitable for workshops, production floors, and in the field
Each Unit Includes
  • 1 - High Current Digital Low Resistance Ohmmeter, 115 V (DLRO200-115)
  • 1 - RS232 Download Cable (25955-025)
  • 1 - Download Manager (6111-442)
  • 1 - User Guide CD (6172-763)
  • 1 - Quick Start Guide
  • 1 - Warranty Card
Measurements
Range 0.1 µOhms to 999.9 mOhms
(Depending on supply voltage & test leads)
Accuracies Voltage +/-0.5 percent +/- 0.1 milliVolts
Current +/-0.5 percent +/- 0.1 A
Resistance - Better than 1 percent from
100 µOhms - 100 mOhms
Current Test Lead Resistances (Megger supplied test leads) 2x16 feet (5 meters) 25 millimeters² current leads 8 mOhms
2x16 feet (5 meters) 50 millimeters² current leads 4 mOhms
2x33 feet (10 meters) 70 millimeters² current leads 5.4 mOhms
2x49 feet (15 meters) 95 millimeters² current leads 6 mOhms
Maximum Continuous Test Time More than 10 minutes at 200 A @ 68 deg. F (20º C) ambient.
Power Supply - (additional smoothed) full output 100 - 130 Volts 50 / 60 Hertz w/ load
< 11 mOhms including current test leads
Testing Modes Continuous, Auto, Manual
Testing Time 10 sec. NORMAL / AUTO mode.
Refreshed in 2 sec. intervals w/CONTINUOUS
mode
Display High resolution Large backlit LCD
Warning Current flow - LED
All others shown on LCD
Transfer fo Data Batch download or Real time with RS232 and Download Manager
Storage Capacities 300 test result sets & memo, battery preserved for 10 yrs.
Memorandum field 160 chars maximum
Testing Current Range Direct current (Filtered) - 10 - 200 Amps DC
Accuracy +/-2 percent +/-2 A
Voltmeter input impedance >200 kOhms
Hum rejection 5 V rms 50 Hertz/60 Hertz
Temperature
Operation 14 to +122º F (-10 to +50º C)
Storage -13 to 149º F (-25 to +65º C)
Calibration 68 deg. F (20º C)
Max. Humidity 95 percent RH noncondensing
Maximum Altitude 6562 feet (2000 meters)
Safety (1995) - IEC61010
EMC (heavy industrial) EN61326 - annexA
Size 16.4in. x 9.84in. x 10.63in.
(410mm x 250mm x 270mm)
Weight 31.97 pounds (14.5 kilograms) excl. test leads
Micro / Milli / Meg Ohmmeters/Micro-Ohmmeter / DLRO / Bond Testing Template
Style (Micro-Ohmmeter) Portable
Maximum Test Current  200 A
Variable Test Current  Yes
Min Resistance  0 Ohms (0 m Ohms)
Max Resistance (ohm)  999.9 M Ohms (999900000 Ohms)
Alarm No
Temperature Compensation  No
Line Power or Battery power  Line Power
Kelvin Four-Terminal Measurement  Yes
Unique Features Stores up to 300 test results.
Warranty 1 YEARS
Power Supply Voltage 120V/220V Universal
Safety Approval CE
Data Logging  Yes
Interfaces I/O RS-232
Product Weight 33 LBS
Product Height 10.65 IN
Product Length 16.4 IN
Product Width 9.9 IN
Shipping Weight 40 LBS
ECCN Number EAR99
HTS/Schedule B Number 9030.33.3400
Country of Origin United Kingdom
MEMBER PRICE: INACTIVE
Related products
Accessories
Recently viewed products
  • Catalog #: DLRO200-115 Digital Low Resistance Ohmmeter with Lead Set and Output Smoothing, 115V, 200A